How much does it cost?
First printed in Consumer News Namibia magazine - Jan 2013 edition As I spend most of my year living on a guest farm, I very rarely have to buy anything other than my sins of cigarettes and alcohol. I have for some time been complaining about the prices of these items, but accept this as a burden I must bear for using them. This past week however, I had to make purchases for the farm shop. Great was my concern when I could not work out the unit prices. By this I mean the items were not marked per litre or per kilogramme but only showed a price for the item whether it was packed in 200g, 375 litre or even more ridiculously, per 180g. Now how must I compare the prices between products if they are all packed in different sizes? I believe, consumers can gain major benefits when unit prices are provided and are easy to notice, read and use. If a shop owner can show this together with an item’s selling price, it will increase price transparency and competition. But without pressure ...